Ajalugu

Kirjalikes allikates mainitakse Kuusalut esmakordselt 1220-st aastast. Piirkond on aga olnud asustatud juba palju varem. Kuusalu arengut on tugevalt mõjutanud Kolga mõis, mis on üks esimesi eesti aladele rajatud mõisu. Siinsed maad kuulusid Taani kuninga Valdemar II pojale hertsog Kanutile. Kuni Liivi sõjani käis Kolga mõis korduvalt käest kätte. 1581. aastal läänistati see Rootsi väejuhile Pontus de la Gardiele, kelle pojatütar Christina Catarina abiellus 1658. aastal Rootsi feldmarssal krahv Gustav Otto von Stenbockiga. Edasi jäi Kolga mõis juba Stenbockide valdusesse kuni 1939. aastani, mil mõisa viimased omanikud asusid elama Rootsi. 1940. aastal Kolga mõis natsionaliseeriti. Kolga mõisa omanikud pöörasid suurt tähelepanu oma valduste paremale majandamisele ning kasutamisele Kolgas ja Kiiul. Mõis tagastati Stenbocki Perekonna Fondile 1993. aastal.

Kuusalu vald kui territoriaalne haldusüksus moodustati Eesti Vabariigi presidendi otsusega nr. 88 7. oktoobrist 1938. aastal (jõustus 1. aprillist 1939), millega liideti Kiiu ja Kodasoo vallad, hiljem nõukogude okupatsiooni käigus lisandus neile veel suur osa endise Kolga valla maadest.

1991. aastal omistati Kuusalu vallale taas omavalitsuslik staatus. Kuusalu valla tähtpäevad on:

  • 10. märts - Kuusalu ja Loksa valla ühinemine ühtseks omavalitsusüksuseks;
  • 10. august - Lauritsapäev;
  • 7. oktoober - Kuusalu valla loomine 1938. aastal Kiiu valla ja Kodasoo valla ühendamisel.

Loksa valla õiguslik alus, vallavanemad ja volikogu esimehed

10. september 1992 andis Eesti Vabariigi Ülemnõukogu tunnistuse Loksa Valla omavalitsuslike õigustesse astumise kohta, allkirjastas Arnold Rüütel.

Vallavanemad

 

Vilma Kirsipuu

TKT ajast – 21. juuli 1994

Andres Allmägi

30. juulist 1994 – 29. oktoober 1999

Mihkel Tiks

02. november 1999 - 14. september 2000

Madis Praks

14. september 2000 - 04. november 2005

 


Volikogu esimehed

 

Vilma Kirsipuu TKT ajast - 1993.a valimisteni
Tõnu Reinvald 22. oktoober 1993 – 22. oktoober 1995
Tõnu Tamm 26. oktoober 1995 - 29. oktoober 1999
Andres Allmägi 29. oktoober 1999 – 14. september 2000
Helle Lootsmann 14. september 2000 – 31. oktoober 2002
Tõnu Tamm 31. oktoober 2002 – 20. oktoober 2005

 

Kuusalu valla vallavanemad ja volikogu esimehed

Vallavanemad

 

Julian Patrak TKT ajast - 1993
Urmas Kirtsi 1993 - 1996
Enn Kirsman 1996 - 2001
Herko Sunts 2001 - 2007
Kalmer Märtson 2007 - 2009
Urmas Kirtsi 2009 - k.a.

 

Volikogu esimehed

 

Julian Patrak 1991 - 1993
Tajo Kadajas 1993 - 1996
Kalmer Märtson 1996 - 2005
Tõnu Tamm 2005 - 2009
Andres Paomees 2009 - 2013
Enn Kirsman 2013 - k.a.