Uudised ja teated

« Tagasi

Hugo Lepnurme 105. sünniaastapäevale pühendatud ühekordse stipendiumi sai Ivalo Randalu

Kuusalu valla aukodaniku, organisti ja helilooja Hugo Lepnurme 105. sünniaastapäevale pühendatud ühekordse stipendiumi pälvis muusikakriitik, helilooja ja eesti orelimuusika pikaaegne propageerija Ivalo Randalu. Preemia suurus on 1000 eurot, mis laekus Kuusalu vallavalitsusele annetusena EELK Kuusalu koguduselt. Vallavalitsus lisas preemiale maksudeks kuluva summa. Ettepaneku määrata preemia Ivalo Randalule tegi muusikaprofessor Andres Uibo.
Eristipendium oli planeeritud üle anda neljapäeval, 31. oktoobril Kuusalu Kunstide Koolis Hugo Lepnurme 105. sünniaastapäevale pühendatud orelikontserdil. Kuna Ivalo Randalu seal osaleda ei saanud, viiakse preemiatšekk talle koju Tallinnasse.
Miks just Ivalo Randalu? Professor Andres Uibo põhjendas, et väga palju on häid interpreete ja mängijaid, kuid keegi peab neid tutvustama, nendest rääkima: „Randalu on enda kohta väga õigesti öelnud, et ta on eesti orelimuusika kellalööja. Tema teened muusikaelu propageerimisel on väga suured. Ta on kirjutanud mitmeid raamatuid, kontserdikriitikat ja arvustusi, rääkinud raadios, olnud 33 aastat orelifestivali propageerija."
Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi ütles, et annab preemia rõõmuga üle: „Kuusalu vallas on 12 aukodanikku ning neist kaks on Lepnurmede suguvõsast – vennad Hugo ja Arno. Oleme püüdnud aukodanikke väärikalt meeles pidada. Lihtsam on kindlasti nendega, kellest on maha jäänud rikkalikku loomingut."
Ta lisas, et Kuusalu vallas on Hugo Lepnurme stipendiumi statuut, aastaid andis vald välja ka vastavat stipendiumi, jäi vahepealsetel aastatel rahanappusel soiku, kuid selle võiks nüüd taaselustada.
Oluline algatus seoses Lepnurmega on Kuusalu Kunstide Koolile Lepnurme nime andmine. Vallavalitsus on saanud nõusoleku koolilt ning Lepnurmede suguvõsa esindajalt ning kui nime andmisega nõustub ka volikogu, võiks kool hakata uue õppeaasta algusest kandma nime Hugo Lepnurme nimeline Kuusalu Kunstide Kool.
Kuusalu Kunstide Kool on Hugo Lepnurmega tihedalt seotud. 2014. aastal renoveeriti koolis esimesel korrusel ruum ning nimetati see Lepnurme saaliks, kus toimuvad ka orelitunnid. Koolile kinkis toona esimese oreli Kuusalu orelimeister Toomas Mäeväli, kes tõi oma kodust üle 100 aasta vana koduoreli. 2018. aastal soetas kool uue digitaaloreli.
Juubelikontserdil meenutasid Lepnurme endine koori- ja orkestrijuht, emeriitprofessor ja praegu Kuusalu Kunstide Kooli õpetaja Olev Oja ning orelimeister Toomas Mäeväli.
Toomas Mäeväli meenutas, et teadis Hugo Lepnurme kogu oma elu. Kuusalus oli traditsioon, et lauritsapäeva jumalateenistusel mängis orelit just Lepnurm. Sageli tuli enne mängima hakkamist orelit kiiresti kõpitseda, sest see orel on olnud läbi aegade kapriisne. Lepnurm kasutas orelimängus palju mikstuuri registrit, millel on omamoodi kõlakroon ja annab isikupärase kõla. Mäeväli iseloomustas, et Lepnurme helikeeles oli eesti rahvamuusika seotud Prantsusmaal õpituga. Hilisematel aastatel olid Toomas Mäeväli ja Hugo Lepnurm kolleegid Tallinna toomkirikus – Lepnurm mängis orelit ja Mäeväli istus oreli sees, kuna enne remonti oli toomkiriku orel nii kehvas seisus, et mängimise ajal tuli käsitsi tõmmata klahve, mis ise enam tagasi ei liikunud.