Uudised ja teated

« Tagasi

In memoriam Aleksander Ardel

Aleksander Ardeli ärasaatmine toimub reedel, 31. jaanuaril kell 15 Kuusalu kirikus. Omaksed paluvad pärgi ja kimpe mitte tuua.

In memoriam
ALEKSANDER ARDEL
20. jaanuar 1943 – 26. jaanuar 2020.

Meie hulgast on 77-aastasena lahkunud Kuusalu valla aukodanik, Kuusalu keskkooli pikaaegne direktor, teenekas kehalise kasvatuse õpetaja ja treener Aleksander Ardel. Tänu tema järjekindlusele, töökusele ja entusiasmile on Kuusalus tugev spordi ja hariduse vundament. Eelkõige tema eestvedamisel on Kuusalus ka staadion.
Aleksander Ardel oli pärit Tapalt, Kuusallu järgnes ta oma armastusele, abikaasa Ellele, kes suunati Kuusalu kooli tööle pärast kehakultuuri eriala lõpetamist. Esmalt töötas Aleksander paar aastat Kuusalu tehases. Spordiharrastajana hakkas ta töö kõrvalt noortega trenni tegema – harjutas kooli männikus nii pesapalli kui kergejõustikku, spordivõistlustelt tuli mitmeid auhindu. 1970. aastal sai temast Kuusalu kooli kehalise kasvatuse õpetaja ning treener.
Ta on meenutanud, et kui hakati tegema Peterburi maanteed, viidi praeguse staadioni asukohalt selle jaoks materjali ning tekkis suur auk. Seal tuulevaikses augus nägi Sass suurepärast kohta staadionile, mis sai valmis 1980. aastal, kui olümpiatuli viidi läbi Kuusalu Tallinnasse.
1989. aastal sai temast Kuusalu keskkooli direktor. Olid pöördelised ja keerulised ajad. Kooli õpilaste arv oli ajaloo suurim, hoonesse tuli leida palju raha. Vanad aknad asendati uutega, seinad soojustati, keldrist sai garderoob ja kool sai gaasikütte. Aastatuhande vahetusel valmis juurdeehitus klassiruumide ja aulaga. 2006. aastal sai Aleksander Ardel Kuusalu valla aukodaniku tiitli ning jäi pensionile.
Alates 1993. aastast oli ta Kuusalu vallavolikogu liige, aseesimees ja juhtis  hariduskomisjoni. 2013. aastal, kui ta kandideeris viimast korda Kuusalu vallavolikogusse, ütles ta, et tema elutöö on suures osas tehtud ning võib sellele enamjaolt rahuldustundega tagasi vaadata. Ta tundis rõõmu Kuusalu valda rajatud sportimisvõimalustest, aga ka mänguväljakutest, mis rõõmustavad nii suuri kui väikeseid ning lisavad spordilembust. „Edasi viib ikka koostöö, mitte vastasseis!" lausus ta toona.
Alates 2013. aastast, kui Aleksander ja Elle tähistasid mõlemad 70. sünnipäeva, on Kuusalu staadioni nõlval sissepääsu juures pink, mille seljatoel sildid: "Aleksander Ardelile, Kuusalu staadioni rajajale, treenerile ja õpetajale" ning "Elle Ardelile, treenerile ja õpetajale". Pingi rajamise idee ning rahastuse taga olid endised õpilased ja kolleegid.
Koosveedetud 52 abieluaastast on Aleksandril ja Ellel kaks tütart ja kolm lapselast, kes olid viimased 20 aastat Aleksandri elust väga tähtsal kohal.

Head teed, Sass!

Kuusalu vallavolikogu ja -valitsus
Kuusalu keskkool