Uudised ja teated

« Tagasi

Korduma kippuvad küsimused biojäätmetest

Mida tohib biojäätmete mahutisse visata?

Biojäätmete mahutisse sobivad puu- ja köögiviljad ning nende koorimisjäägid, pagaritooted (leib, sai jmt), liha- ja kalajäätmed, kohvi- ja teepuru koos paberfiltriga, määrdunud papp ja paber, pabermassist munakarbid, majapidamispaber ja pabersalvrätid, toataimed, ka muld ja lõikelilled.

Mida ei tohi biojäätmete mahutisse visata?

Biojäätmete mahutisse ei sobi vedelikud nagu piimatooted, supid, toiduõli jms, tolmuimejakotid, kiletatud või vahatatud pinnaga paber, ühekordsed toidunõud ja -pakendid, ka mitte biolagunevad, tekstiil ja nahk, suitsukonid, metall-, plast- ja klaaspakendid, ohtlikud jäätmed.

Kas igasugust pappi, paberit, munakarpe, majapidamispaberit ja salvrätte võib biojäätmete mahutisse visata?

Tuleb vältida kiletatud ja trükivärviga kaetud toodete viskamist biojäätmete hulka.

Kas biolagunev pakend komposteeritakse?

Kui koduses kompostris biolagunevad pakendid, sh ka munakarbid, pikapeale lagunevad, siis tööstuslikus protsessis need üldjuhul sõelutakse välja, sest taolistele biotoodetele antakse normatiividega teatud komposteerumise ajad, näiteks 90 või 180 päeva. Samas tööstuslikult toodetakse kompost valmis 30 päevaga, mis tähendab, et need tooted ei jõua ära laguneda. On siiski olemas juba ka tehnoloogiad, mis võimaldavad biolagunevaid pakendeid tööstuslikult kompostida, ent need on siiski veel vähe levinud.

Kas biotoormel valmistatud pakendil on üldse mõtet?

Biopakend baseerub valdavalt suhkrurool või maisil. Selle eelis on, et lagunemisel ei tekita see mikroplaste. Viimase 50 aastaga on ainuüksi ookeanitesse sattunud ca 165 miljonit tonni plasti. Selle plasti lagunemine võtab aega 500-1000 aastat ja ei ole kindel, et ookeanide ökosüsteem peab sellele vastu.

Küsimus ei olegi selles, kas eelistada biotoormel pakendit. Lahendus peitub senisest oluliselt suuremas korduvakasutatavate pakendite kasutamises.

Kas biolagunev pakend visata olme- või biojäätmete hulka?

Pigem soovitame selle panna siiski olmejäätmetesse, kus see suunatakse edasi põletamisele.

Kuidas on kõige õigem viis biojäätmed mahutisse visata – kas tavalises prügikotis, biolagunevas kotis või hoopis ilma kotita?

Parim on asetada need lahtiselt biokonteinerisse ja kilekott visata olmejäätmetesse. Kasutada võib ka biolagunevaid või paberist kotte.

Loe pikemalt Ragn Sellsi kodulehelt.