Mida tasub kohendada pärast Windows 10 paigaldamist

Käes on aeg, kus Windowsi arvutid uuendavad oma operatsioonisüsteemi ilma arvutikasutaja selge tahteta Windows 10-ks. Kuna tegu on vajaliku uuendusega, siis ei tasu seda karta, küll aga tuleks püüda teha nii, et kõik ka pärast uuendust töötaks.

Kui arvuti operatsioonisüsteem on uuendatud Windows 10-ks, on soovitatav teha mõned seadistused. Selles juhendis on kirjas mõned olulisemad. Näidetes on kasutatud eestikeelset Windowsi, mõned detailid võivad vastavalt arvuti seadistustele ja paigaldatud tarkvarake erineda, kui loodetavasti on põhimõte mõistetav.

Brauseri valik


Windows 10 kasutab vaikebrauserina uut brauserit Microsoft Edge. Sellega ei tööta kahjuks korrektselt mitmed funktsionaalsused (nt digitaalne allkirjastamine, mõned Amphora toimingud). Endine Internet Explorer on küll olemas, aga ei paista kohe välja.

Internet Exploreri lisamine tegumiribale

Tee klõps tegumiribal oleval luubi ikoonil  ja kirjuta avanevale otsinguväljale sõna internet.

Otsinguaknas paistab nüüd Internet Exploreri ikoon ja nimi. Tee sellel hiire parema nupuga klõps ja vali avanevast menüüst Kinnita tegumiribale

Kui leiad, et Edge ikoon  on Internet Exploreri ikoonile liiga sarnane ja hakkab segama, võid Edge ikooni tööderibalt eemaldada. Selleks tee sellel ikoonil hiire parema nupuga klõps ja vali avanevat menüüst Eemalda tegumiribalt.

Internet Exploreri määramine vaikebrauseriks

Kui Internet Explorer on seni olnud sinu vaikebrauser, siis tasub see teha vaikebrauseriks ka Windows 10 keskkonnas. Siis avanevad meiliga saadetud lingid (näiteks arvekeskuse arve kinnitamise teated), Amphora ikooni või kliendi kaudu käivitatav Amphora keskkond jne Internet Exploreri aknas, kus kõik vajalik toimib. Selleks käivita Internet Explorer, tee klõps hammasratta ikoonil , vali Interneti-suvandid ning avanevas dialoogiakna ülevalt leht Programmid.

 

Tee klõps lingil Määra Internet Exploreri vaikebrauseriks. Avaneb vaikeprogrammide määramise aken.

Tee klõps Internet Exploreri nimel ja seejärel kirjal Määra see programm vaikeprogrammiks. Selle järel tekib aknasse kiri Sellel programmil on kõik vaikesätted. Tee lõpetuseks klõps nupul OK. Kui oled vaikebrauserina kasutanud näiteks Mozilla Firefoxi või Google Chrome'i ja see on asendunud samuti Edge'iga, saad selle samal viisel vaikeprogrammiks määrata.

 

 

Amphora 


Kui oled Amphora kasutaja ja arvutis töötab ka Amphora klient,  on vaja paigaldada Amphora kliendi registriparandus.

Selleks laadi registriparandus oma arvutisse kas reg-failina või zip-failina.

Mõlemad failid on sama sisuga, kuid kui arvutis ei õnnestu .reg laiendiga faili alla laadida, siis võib kasutada pakitud faili. Kasuta ülaltoodud linki ja püüa kõigepealt .reg-faili käivitada või arvutisse salvestada ja siis käivitada. Käivitamisel kuvatakse mitmeid turvahoiatusi ja kinnituse küsimisi. Vasta kõigile nii, et saad tegevusega edasi minna.

 

 

Pdf-failide avamine


Windows 10 kasutab pdf-failide avamise samuti programmi Edge, mis ei pruugi olla harjumispärane. Selle sätte muutmiseks on kõige lihtsam otsida töölaualt või dokumentid kaustast mõni pdf-fail, teha selle ikoonil hiire parema nupuga klõps ja valida avanevast menüüst Ava programmiga ja järgnevalt avanevast menüüst Vali mõni rakendus.

Aveneb uus aken, kus tee klõps oma harjumuspärase programmi ikoonil (nt Adobe Reader võI Foxit Reader) ning kindlasti tee "linnuke" märkeruutu Kasuta pdf-failide avamiseks alati seda rakendust. Lõpetamiseks tee klõps nupul OK.

Inteli turvakontrollitööriist