Korraldatud jäätmevedu

Kuusalu valla uus jäätmehoolduseeskiri: toidujäätmed tuleb segaolmejäätmetest lahus hoida

Vaata Kuusalu valla jäätmehoolduseeskirja: https://www.riigiteataja.ee/akt/413112012007

Vallas algab uus korraldatud jäätmeveo periood alates 1. juunist 2023, seega tutvustame jäätmete kogumise uusi nõudeid.

Uue korraldatud jäätmeveo hanke võitis AS Eesti Keskkonnateenused, mis tähendab, et jäätmete vedaja jääb samaks. Jäätmevedaja edastab maikuu jooksul kõikidele valla jäätmevaldajatele e-posti või posti teel info jäätmeveo uutest tingimustest ja võimalustest. Täiendavat infot jäätmeveo korralduse ja tingimuste, samuti jäätmete liigiti kogumise reeglite osas avaldatakse valla kodulehel ja Sõnumitoojas.

Liigiti kogumise mahu ja kvaliteedi tõstmine on  riiklik prioriteet. Täna pannakse väga suur hulk toidujäätmeid segaolmejäätmete mahutisse. Köögi- ja sööklajäätmete ehk toidujäätmete ümber töötlemiseks tuleb nad eraldada segaolmejäätmetest.  
 

Korraldatud jäätmeveoga on edaspidi hõlmatud 7 jäätmeliiki: biolagunevad köögi- ja sööklajäätmed ehk toidujäätmed, biolagunevad aia- ja haljastujäätmed, segapakend, klaaspakend, paberi- ja kartongijäätmed, segaolmejäätmed ning rõiva- ja tekstiilijäätmed. Kõiki neid jäätmeid tuleb tekkekohal liigiti koguda, erisused hakkavad kehtima nende üleandmise tingimustes jäätmevedajale. Juhend jäätmete liigiti kogumise reegleid ja võimaluste osas, samuti biolagunevate jäätmete kompostimise tingimused, avaldatakse valla kodulehel.

Köögi- ja sööklajäätmete ehk toidujäätmete liigiti kogumise mahu ja kvaliteedi tõstmine on riiklik prioriteet, sest väga suur hulk toidujäätmeid pannakse täna segaolmejäätmete mahutisse ja need jäätmed ei jõua enam materjalina ringlusesse. Toidujäätmete liigiti kogumine on kohustuslik kõikidele jäätmevaldajatele (elanikud, ettevõtted, asutused). Erisused on toidujäätmete üleandmise võimaluse osas:

  • ettevõtted ja asutused, kus ei teki toidujäätmeid, puudub jäätmete üleandmise kohustus.
  • kui jäätmevaldaja soovib toidujäätmed enda kinnistul kompostida, siis on see võimalus olemas. Jäätmete kompostija ei pea toidujäätmeid jäätmevedajale üle andma.

Toidujäätmeid tuleb jäätmevedajale üle anda kogumismahutiga ja nende üleandmine on tasuta.

 

Jäätmete kompostimine on eelistatud tegevus, see aitab vähendada jäätmeveokite liiklemist meie teedel ja võimaldab elanikel valmistada endale head kompostmulda.

Kompostimiseks peab tiheasustuses kasutama kompostrit, hajaasustuses on lubatud kasutada ka aunkompostimist. Vastavalt Kuusalu valla üldplaneeringule kuuluvad tiheasustuse alla Kuusalu alevik; Kiiu aleviku kompaktselt hoonestatud ala; Valkla küla kompaktselt hoonestatud ala; Valkla külas kompaktselt hoonestatud ala valla piiril; Salmistu küla kompaktselt hoonestatud ala; Andineeme küla kompaktselt hoonestatud ala; Kolga aleviku kompaktselt hoonestatud ala; Vahastu küla kompaktselt hoonestatud ala. Ülejäänud osa Kuusalu vallast on hajaasustuse piirkond.

Kompostriks sobib nii poest ostetav spetsiaalne komposter ja võib ka ise valmistada sobiva kompostimiskasti. Oluline on, et kompostimiskast on suletud ja selles on võimalik kompostimist läbi viia. 

 

Millistel kinnistutel tohib toidujäätmeid tekkekohal kompostida?

Jäätmeid tohib tekkekohal kompostida tiheasustuses kortermajade, üksik- ja ridaelamu kinnistutel ja hajaasustuses kõigi elamutüüpidega kinnistutel. Kompostimisel peab järgima kindlaid nõudeid. Kompostimise tegevus ei tohi tekitada häiringuid (näriliste levik, lõhn) ega asuda naaberkinnistule lähemal kui 2 meetrit, samuti asuda puurkaevu hooldusalas.

Kui on soov kasutada korraga nii jäätmete üleandmist kui kompostimise lahendust (nt talvel),  siis see on võimalik – soovist tuleb jäätmevedajat teavitada.  

Toidujäätmete eraldi kogumisse tuleb tõsiselt suhtuda, sest juhul kui jäätmevedaja tuvastab toidujäätmeid muude jäätmeliikide hulgast nt segaolmejäätmete mahutis, on tal õigus jäätmevaldajat trahvida liigiti kogumise reeglite rikkumise tõttu.

Biolagunevaid aia- ja haljastusjäätmeid saavad jäätmevedajale üle anda kõik jäätmevaldajad, tegemist on vabatahtlikult tellitava teenusega. Kui jäätmeid jäätmevedajale üle ei anta, tuleb need oma kinnistul kompostida või ise viia nõuetekohasesse kogumiskohta.

Jäätmete vedu toimub kogumisringidena perioodil 1. aprill kuni 30. november vähemalt korra kuus. Jäätmete veo tellimisel peab jäätmevaldaja andma jäätmevedajale teada äraantavate jäätmete ligikaudse koguse. Jäätmed tuleb üle anda läbipaistva kotiga.

Jäätmete üleandmine on tasuline, makstes 4,18 EUR/m3.

Paber- ja kartongijäätmete üleandmine jäätmevedajale on kohustuslik tiheasustusalal asuvates alates nelja korteriga elamutes ning äri-, tootmis- ja ühiskondlike hoonete kinnistutel, kus tekib paberi- ja kartongijäätmeid. Jäätmete üleandmine toimub kogumismahutiga. Samas piirkonnas asuvad muud jäätmevaldajad saavad tekkekohal kogutud paberi ja kartongi anda jäätmevedajale üle vabatahtliku teenusena. Kui jäätmevedajale jäätmeid üle ei anta, tuleb need üle viia avalikesse kogumismahutitesse.

Paberi ja kartongijäätmete üleandmine on tasuta.

Klaaspakendite üleandmine jäätmevedajale on vabatahtlik teenus kõikidele jäätmevaldajatele. Jäätmete üleandmine toimub kogumismahutiga. Kes klaaspakendit jäätmevedajale üle ei anna, peab need viima avalikesse kogumismahutitesse või jäätmejaama. Segapakendi ja segaolmejäätmete hulka klaaspakendit panna ei tohi.

Klaaspakendite üleandmine on tasuta.

Segapakendite üleandmine jäätmevedajale on vabatahtlik teenus kõikidele jäätmevaldajatele. Jäätmete üleandmine toimub kogumismahutiga, eramajadel ka kogumiskotiga. Kes segapakendit jäätmevedajale üle ei anna, peab need viima avalikesse kogumismahutitesse või jäätmejaama. Segaolmejäätmete hulka puhast pakendit panna ei tohi.

Segapakendeid saab jäätmevedajale üle anda nii kogumismahutiga kui eramajade osas ka kogumiskotiga. Jäätmevedaja annab selleks tasuta kogumiskoti, samuti ei pea tasu maksma uue tühja kogumiskoti eest. Uus kogumiskott jäetakse jäätmevaldajale kokkulepitud kohta kogumiskoti veopäeval.

Segapakendi igapäevane tekkemaht on suur ja seetõttu tasub neid eraldi koguda ja tekkekohal jäätmevedajale üle anda.  

Segapakendite üleandmine on tasuta.

Rõiva- ja tekstiilijäätmeid saab jäätmevedajale üle anda kogumisringide raames ja tegemist on vabatahtliku teenusega. Kes tahab, see tellib. Jäätmete üleandmise soov tuleb jäätmevedaja juures registreerida ja kogumispäeval viib jäätmevedaja jäätmed ära. Kogumisringe tehakse üks kord kvartalis. Kes jäätmevedajale jäätmeid üle anda ei soovi, peab jäätmed viima kas jäätmejaama või muusse kogumiskohta.

Rõiva- ja tekstiilijäätmete üleandmine on tasuline, makstes 6,95 EUR/m3.

Segaolmejäätmed on liigiti kogumisest ülejäävad jäätmed, mida peavad jäätmevedajale üle andma kõik jäätmevaldajad sõltumata oma asukohast. Jäätmete üleandmine toimub kogumismahutiga, erandjuhtudel on eramajade osas võimalik kasutada ka kogumiskotti, kuid seda vallavalitsuse nõusolekul.

Segaolmejäätmete tekkemaht hakkab igal jäätmevaldajal tänu muude jäätmete liigiti kogumisele vähenema, mis omakorda võimaldab rahalist säästu: kasutusele saab võtta väiksema ja odavama tühjendushinnaga mahuti ja kasutada ka harvemat tühjendussagedust.

Segaolmejäätmete üleandmine on tasuline, makstes 13,88 EUR/m3. Mahuti suurusepõhine hinnakiri avaldatakse maikuus valla kodulehel, samuti saadab jäätmevedaja selle info kõigile e-postiga või postiga.

Kogumismahutite rentimisest ja ostmisest

Uuelt jäätmevedajalt saab sobiva mahuti osta või rentida, kuid see ei ole kohustuslik ning jäätmete kogumiseks võib edasi kasutada enda olemasolevaid nõuetele vastavaid mahuteid. Samuti võib kasutada muudelt ettevõtetelt renditavaid mahuteid või osta sobiv mahuti poest. 

Soovitame tõsiselt hinnata, millise suurusega mahuti vastab teie jäätmetekke vajadustele. Vastavaid nõuandeid annab ka jäätmevedaja.

Jäätmeid tekib vähe – kasutage ühismahutit!

Kui jäätmevaldajal soov võimalikult palju liigiti kogutud jäätmeid jäätmevedajale üle anda, kuid pole sobivat ruumi, kuhu need mahutid kõik paigutada või on soov vähendada mahutite ostu/rendikulu, on võimalik teha koostööd oma naabritega ja võtta kasutusele ühismahuti. Ühismahuti kasutajate arv ei ole piiratud ja seda võib kasutada kõikide jäätmeliikide osas, mida saab mahutiga üle anda. Ka lähestikku asetsevad korteriühistud saavad ühismahutit kasutada. Ühismahuti kasutamiseks tuleb esitada vastav taotlus vallavalitsusele. Taotlusvorm on alates maikuust leitav valla kodulehelt.

Vabastuse taotlemine jäätmeveost

Jäätmevaldajal on õigus esitada vallavalitsusele kirjalik taotlus korraldatud jäätmeveoga tähtajaliselt mitteliitunuks lugemiseks, kui kinnistul ei elata või kinnistut ei kasutata. Näiteks juhul, kui jäätmevaldaja viibib oma kinnistul vaid suveperioodil, on võimalik vabastust taotleda vastavaks perioodiks. Taotlusvorm on alates maikuust leitav valla kodulehelt. Varasemad kehtivad vabastused jäävad uue hankega kehtima.

Korraldatud jäätmeveost erandkorras vabastamise taotlus

 

 Infot uue jäätmeveo korralduse osas saate ka valla keskkonnaspetsialistilt: Margus Kirss, margus.kirss@kuusalu.ee, 606 6391.

 

Segaolmejäätmete äraveo hinnakiri alates 1.06.2023:

 

Mahuti suurus / m³ Ühe jäätmemahuti tühjendus (km-ta) EUR Ühe jäätmemahuti tühjendus (km-ga 20%) EUR
kuni 0,08 0.93 1.11
kuni 0,12 1.39 1.67
kuni 0,14 1.62 1.94
kuni 0,15 kilekott 1.73 2.07
kuni 0,24 2.78 3.33
kuni 0,36 4.17 5.00
kuni 0,37 4.28 5.14
kuni 0,66 7.63 9.16
kuni 0,80 9.26 11.11
kuni 1,10 12.73 15.27
kuni 1,50 17.35 20.82
kuni 2,50 28.93 34.71
kuni 4,50 52.07 62.48

 

Muude jäätmete äraveo hinnakiri alates 1.06.2023:

 

 

Vaata ka:

https://envir.ee/biojaatmed

https://www.kompostiljon.ee/